- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The HDDVIFM8IN HDMI® to DVI-D Video Adapter Cable features one HDMI female connector and one DVI-D male connector, which enables a bi-directional connection between HDMI-capable devices and DVI-D capable devices to overcome compatibility issues.
The HDMI to DVI dongle is 8-inches long (end-to-end), which lessens strain on the connectors and prevents damage to the cable while also reducing the potential of blocking other nearby ports.
Designed and constructed to provide a dependable HDMI to DVI connection, this high quality cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(HDDVIFM8IN)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Active or Passive Adapter | Passive | |
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid | |
| Connector Plating | Gold | |
| Performance | ||
| Maximum Digital Resolutions | 1920x1200 | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - HDMI (19 pin) Female | |
| Connector B | 1 - DVI-D (25 pin) Male | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 8 in [203.2 mm] | |
| Color | Black | |
| Product Length | 8 in [203.2 mm] | |
| Weight of Product | 2.3 oz [64 g] | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 1 in [25 mm] | |
| Package Length | 8.9 in [22.5 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 4.9 in [12.5 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 2.4 oz [69 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 8in HDMI to DVI-D Video Cable Adapter - F/M | |
| SKU | HDDVIFM8IN |
| Barcode # | 65030848572 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





