- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVIVGAMF8IN DVI to VGA Cable (8-inch) is used to adapt a DVI Male connector to a VGA female connector and enables you to connect a Flat Panel Display to a PC or MAC® computer with DVI-I output.
The VGA female connection added by the dongle is situated approximately 8 inches away from the DVI output connection, which lessens strain on and prevents damage to the DVI connector while reducing the potential of blocking other available ports.
The DVI male to VGA female adapter is constructed of high quality materials to ensure dependability, and is backed by StarTech.com's lifetime warranty.
Please Note: This product is intended for connections between DVI-I and VGA devices. If your device uses a DVI-D connector, please refer to StarTech.com's High Resolution Video DVI to VGA Converter DVI2VGACON.
(DVIVGAMF8IN)
| Weight (Approximate) | 68 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Cable Length | 20.32 cm |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| MAC | |
| PC | |
| Video Device | |
| Shielding | Yes |
| Features | Passive |
| Damage Resistant | |
| Strain Resistant | |
| Cable Type | DVI/VGA |
| Connector Type on First End | DVI-I Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Connector on First End Details | 1 x 29-pin DVI-I Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DVIVGAMF8IN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 8in DVI to VGA Cable Adapter - DVI-I Male to VGA Female |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DVIVGAMF8IN |
| Barcode # | 65030848565 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





