- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DP2DVIS DisplayPort to DVI Active Single Link adapter lets you connect your DisplayPort video source (desktop PC, laptop, etc.) to a DVI-D monitor, projector or display, including televisions and Apple Cinema Display HD, eliminating the expense of having to upgrade to a DisplayPort-capable monitor.
Unlike passive adapters, this DP to DVI converter offers an active conversion for use with any DisplayPort output - ideal for graphics cards that are not capable of outputting multi-mode DP++ signals (e.g. ATI Eyefinity). Supporting resolutions up to 1920x1200, this compact device provides a simple solution for converting DisplayPort output for compatibility with existing DVI monitors, televisions or projectors.
Backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
(DP2DVIS)
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Video Device |
| Docking Station | |
| Apple TV | |
| Projector | |
| Computer | |
| TV | |
| Desktop PC | |
| Graphics Card | |
| Monitor | |
| HDTV | |
| Notebook | |
| Workstation | |
| Jacket Type | LSZH |
| Features | Latching Connector |
| Active | |
| Multi-mode DisplayPort | |
| HDCP 1.3 | |
| Extended Display Identification Data (EDID) | |
| Eyefinity Technology | |
| Screw Lock | |
| Display Data Channel (DDC) Compatible | |
| Halogen Free | |
| Cable Type | DisplayPort/DVI-D |
| Connector Type on First End | DVI-D (Single-Link) Digital Video - Female |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DVI-D (Single-Link) Digital Video - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Weight (Approximate) | 48 g |
| Product Color | Black |
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2DVIS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | DisplayPort to DVI Single-Link Active Converter |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DP2DVIS |
| Barcode # | 65030842327 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





