- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DP2MDPMF6IN DisplayPort® to Mini DisplayPort Adapter turns a mini DisplayPort (male) connector into a regular DisplayPort (male) connector, making it easy to connect a mini DisplayPort-equipped monitor to a laptop that only provides a standard DisplayPort output (e.g. Apple®; Toshiba® etc.).
This 6in DisplayPort to Mini DisplayPort Video Cable Adapter is designed & manufactured to DisplayPort v1.2 standards; Max resolution: 2560x1600 60Hz (depends on the cable quality; Attached cable must be at least DP 1.2).
(DP2MDPMF6IN)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 15.24 cm |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Notebook |
| Audio/Video Device | |
| Monitor | |
| Computer | |
| Jacket Type | CMG |
| Features | Molded |
| Strain Relief | |
| Latching Connector | |
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 14.2 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2MDPMF6IN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | DP2MDPMF6IN |
| Product Name | 6in DisplayPort to Mini DisplayPort Cable Adapter |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DP2MDPMF6IN |
| Barcode # | 65030839921 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





