- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVIVGAMF DVI-I to VGA Display Adapter (M/F) is used to convert a DVI Male connector to a VGA female connector and enables you to connect a Flat Panel Display to a PC or MAC® computer with DVI-I output.
The DVI to VGA adapter is constructed of high quality materials to ensure dependability, and is backed by StarTech.com's lifetime warranty.
Note: This product is intended for connections between DVI-I and VGA devices. If your device uses a DVI-D connector, please refer to StarTech.com's DVI to VGA Converter DVI2VGACON.
(DVIVGAMF)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | Video Adapter |
| Manufacturer Part Number | DVIVGAMF |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | DVI to VGA Cable Adapter - M/F |
| Brand Name | StarTech.com |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 28.3 g |
| Product Color | Beige |
Technical Information
| Features | Pass-thru |
| Connector Type on First End | HD-15 - Female |
| Connector Type on Second End | DVI-I Digital Video - Male |
| Adapter Type | DVI/VGA |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin DVI-I Video Male |
| SKU | DVIVGAMF |
| Barcode # | 65030787598 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.040m |
| Shipping Cubic | 0.000200000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





