- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The StarTech.com DP2HDMI2 DisplayPort® to HDMI® Adapter lets you connect an HDMI-enabled display or projector to a DisplayPort out port from a computer (desktop or laptop), eliminating the expense of having to upgrade your display for DisplayPort compatibility.
The adapter supports display resolutions of up to 1920x1200, allowing you to take full advantage of HDMI video capability.
DP2HDMI2 is a passive adapter cable that requires a DP++ port (DisplayPort++), meaning that DVI and HDMI signals can also be passed through the port.
This adapter allows for audio pass-through if supported by the video source. Please review the video source manual to confirm support.
Backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
(DP2HDMI2)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 21.08 cm |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | HDTV |
| Desktop Computer | |
| Notebook | |
| TV | |
| Workstation | |
| Docking Station | |
| Monitor | |
| Audio/Video Device | |
| Projector | |
| Features | Passive |
| HDCP 1.4 | |
| Latching Connector | |
| Cable Type | DisplayPort/HDMI |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Weight (Approximate) | 32 g |
| Length | 265 mm |
| Height | 14 mm |
| Width | 25 mm |
| Product Color | Black |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2HDMI2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | DisplayPort to HDMI Video Adapter Converter |
| Brand Name | StarTech.com |
| Packaged Quantity Condition | Each |
| SKU | DP2HDMI2 |
| Barcode # | 65030836876 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001100000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





