- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The HDACFM HDMI® Female to HDMI Mini Male Adapter converts a Mini HDMI port to a standard HDMI port, which enables you to connect an HDMI Mini (Type C) capable device such as a digital camera, to a standard HDMI-capable device (HDTV, projector etc.) using a Standard HDMI cable.
The HDMI-Mini HDMI adapter is built to provide long-lasting compatibility, and is backed by StarTech.com’s Lifetime Warranty.
Please Note:This is a replacement product for StarTech.com's HDMI® to HDMI Mini Adapter - F/M (HDMIACFM).
(HDACFM)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Connector Plating | Gold | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - HDMI (19 pin) Female | |
| Connector B | 1 - Mini HDMI (19 pin) Male | |
| Physical Characteristics | ||
| Color | Black | |
| Product Height | 0.5 in [1.2 cm] | |
| Product Length | 1.4 in [35 mm] | |
| Product Width | 0.9 in [22 mm] | |
| Weight of Product | 0.3 oz [9 g] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.5 in [13 mm] | |
| Package Length | 4.9 in [12.5 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 3.5 in [90 mm] | |
| Shipping (Package) Weight | 0.4 oz [11 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - HDMI to Mini HDMI Cable Adapter - F/M | |
| SKU | HDACFM |
| Barcode # | 65030848527 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.030m |
| Shipping Cubic | 0.000150000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





