- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C™ to DisplayPort™ adapter enables you to output DP video and audio from the USB Type-C™ port on your laptop, tablet, smartphone or other USB C device.
Extended Cable Length
This USB C adapter is equipped with an extra-long 12" (30cm) attached cable, providing an extended reach to reduce port and connector strain on 2-in-1 devices or laptops on risers stands.
Ultra HD 4K & 8K Resolution
The adapter lets you harness the video capabilities that are built into your computer's USB Type-C connection, to deliver the astonishing quality of UHD to your 4K 60Hz display. This makes it easier for you to multitask while working on the most resource-demanding applications imaginable.
With this adapter, you can also achieve an output resolution of up to 7680x4320 at 60Hz (with a laptop supporting DP 1.4 and DSC) or 7680x4320 at 30Hz (without DSC), which is perfect for performing high-resolution tasks such as viewing 8K video. Plus, the DP 1.4 adapter is backward compatible with 1080p displays, which makes it a great accessory for home, office or other workspace applications while future-proofing for 8K implementation.
| Host | DP 1.4 HBR3 (with DSC) | DP 1.4 HBR3 (without DSC) | DP 1.2 HBR2 |
|---|---|---|---|
| 8K Output | 7680x4320 @ 60Hz | 7680x4320 @ 30Hz | N/A |
| 4K Output | 3840x2160 @ 60Hz | 3840x2160 @ 60Hz | 3480x2160 @ 60Hz |
| 1080p Output | 1920x1200 @ 60Hz | 1920x1200 @ 60Hz | 1920x1200 @ 60Hz |
Ultimate Portability
This USB Type-C video adapter is highly portable with a small footprint and lightweight design that's easy to tuck into your laptop bag while commuting between your home, office or traveling for business.
The CDP2DPEC is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Notes:
- To achieve 8K resolutions, your source and your destination must support DisplayPort 1.4
- Your USB-C device must support DisplayPort over USB-C (DP alt mode) to work with this adapter
(CDP2DPEC)
| Weight (Approximate) | 25.5 g |
| Height | 15.2 mm |
| Width | 38.1 mm |
| Product Color | Grey |
| Product Material | Plastic |
| Product Type | A/V Adapter |
| Manufacturer Part Number | CDP2DPEC |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB-C to DisplayPort Adapter |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | HDCP 2.2 |
| HDCP 1.4 | |
| Display Stream Compression (DSC) | |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Female |
| Maximum Resolution Supported | 7680 x 4320 |
| Adapter Type | DisplayPort/USB-C |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin Type C USB Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video Female |
| SKU | CDP2DPEC |
| Barcode # | 65030888851 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





