- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DP2HDMIADAP DisplayPort® to HDMI® Adapter provides a DisplayPort male and HDMI female connector, allowing you to keep your existing (HDMI) display while using a DisplayPort video card/source.
Supporting display resolutions of up to 1920x1200 (computer)/1080p (HDTV), this cost-effective solution maintains the incredible graphical performance offered by DisplayPort, while eliminating the cost of having to upgrade your HDMI-capable display to a display with built-in DisplayPort support.
DP2HDMIADAP is a passive adapter cable that requires a DP++ port (DisplayPort++), meaning that DVI and HDMI signals can also be passed through the port.
This adapter allows for audio pass-through if supported by the video source. Please review the video source manual to confirm support.
Backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
(DP2HDMIADAP)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 17 g |
| Length | 55.9 mm |
| Height | 10.2 mm |
| Width | 17.8 mm |
| Product Color | Black |
| Features | Passive |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Maximum Resolution Supported | 1920 x 1200 |
| Adapter Type | DisplayPort/HDMI |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video Male |
| Product Type | A/V Adapter |
| Manufacturer Part Number | DP2HDMIADAP |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | DP2HDMIADAP |
| Product Name | DisplayPort to HDMI Video Adapter Converter - Male/Female |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DP2HDMIADAP |
| Barcode # | 65030832427 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000250000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





