- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVIVGAMFBK DVI-I to VGA Adapter (M/F) is used to convert a DVI Male connector to a VGA female connector.
The DVI to VGA adapter is constructed of high quality materials to ensure dependability, and is backed by StarTech.com's lifetime warranty.
Please Note: This product is intended for connections between DVI-I and VGA devices. If your device uses a DVI-D connector, please refer StarTech.com's DVI to VGA Converter DVI2VGACON or DVI2VGAE
(DVIVGAMFBK)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Length | 40.6 mm |
| Height | 15.2 mm |
| Width | 40.6 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
General Information
| Product Type | Video Adapter |
| Manufacturer Part Number | DVIVGAMFBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | DVI to VGA Cable Adapter - Black - M/F |
| Brand Name | StarTech.com |
Technical Information
| Features | Molded |
| Screw Lock | |
| Connector Type on First End | DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Adapter Type | DVI/VGA |
| Connector on First End Details | 1 x 29-pin DVI-I (Dual-Link) Video Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 VGA Female |
| SKU | DVIVGAMFBK |
| Barcode # | 65030841573 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000585000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





