- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The SV431RACK 1U rack mount brackets let you mount your SV431 / SV431D KVM switch into a rack or cabinet.
Designed for simple installation and maximum server rack space-efficiency, the rack brackets include a cable support bracket that reduces stress on KVM cables and switch connectors.
Check your KVM’s accessory list for compatible mounting options.
This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 2-year warranty and free, lifetime technical support.
(SV431RACK)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | 2 Years | |
| Performance | ||
| MTBF | 833333 hours | |
| Special Notes / Requirements | ||
| Note | The parts included are not compatible with our SV431DVIUDDM KVM switch. | |
| Physical Characteristics | ||
| Color | Black | |
| Product Length | 8.7 in [22 cm] | |
| Weight of Product | 18.2 oz [516 g] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 2.2 in [56 mm] | |
| Package Length | 11.3 in [28.7 cm] | |
| Package Width | 3.3 in [83 mm] | |
| Shipping (Package) Weight | 22.5 oz [636 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - Rackmount Bracket for SV431D KVM | |
| 1 - Bag of Screws | ||
| SKU | SV431RACK |
| Barcode # | 65030786942 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.6400kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Shipping Cubic | 0.001160000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





