- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 2-post rack stands on your floor or desktop to provide 16U of storage space for EIA-310-D compliant 19” rack-mount devices, such as telecommunication and A/V equipment. The rack creates a robust storage solution, with support for a total load capacity of 160 kg (350 lb.).
Save space and cost, without losing weight capacity
This compact 2-post mounting solution offers a small footprint, and it’s engineered to provide exceptional stability, with a total weight capacity of up to 160 kg (350 lb.). The rack fits in virtually any environment, and can be positioned on any surface, such as your floor, desk or table.
Save money, with a cost-effective, compact shipping package
The 2-post server rack comes in a flat-packed box to reduce shipping volume, which also significantly reduces your costs in shipping. The rack is packaged efficiently, so you can easily store it for deployment at a later date.
Hassle-free hardware installation, with tool-less clip nuts
To help make your equipment install easier, this rack includes tool-less clip nuts that seamlessly work with the punched round holes featured on this rack. The tool-less clip nuts provide an easy-to-install nut, unlike square cage nuts which can be a hassle.
The 2POSTRACK16 is backed by a lifetime StarTech.com warranty with free technical support.
(2POSTRACK16)
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Weight (Approximate) | 8 kg |
| Form Factor | Tabletop |
| Floor Standing | |
| Length | 304.8 mm |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 16U |
| Height | 787.4 mm |
| Width | 518.2 mm |
| Maximum Weight Capacity | 158.76 kg |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Patch Panel |
| LAN Switch | |
| A/V Equipment | |
| Server |
| Product Type | Rack Frame |
| Manufacturer Part Number | 2POSTRACK16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | 2POSTRACK16 |
| Product Name | Heavy Duty 2-Post Rack - 16U |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | 2POSTRACK16 |
| Barcode # | 65030866521 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 9.2300kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.903m |
| Shipping Cubic | 0.024562000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





