- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
StarTech.com's professional line of 2-in-1 USB KVM switch cables are specifically designed to work with your StarView or Server Remote Control KVM switch, integrating the necessary USB and VGA connections into a single cable - reducing tangles while maintaining excellent performance.
This 10ft 2-in-1 USB KVM switch cable features an ultra-thin design and is constructed of only high quality materials. Designed for durability and long-term reliability, this cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
Works With the following StarTech.com products:
SVx31DUSBx series KVM Switches
SVx31HD series KVM Switches
RACKCONSxx08/16 series LCD Consoles
CABx31HD series KVM Modules
SV565UTPx series Console Extenders
(SVECONUS10)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Male | |
| 1 - VGA (15 pin, High Density D-Sub) Male | ||
| Connector B | 1 - VGA (15 pin, High Density D-Sub) Male | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 10 ft [3 m] | |
| Color | Black | |
| Product Length | 10 ft [3 m] | |
| Weight of Product | 9.1 oz [259 g] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.6 in [16 mm] | |
| Package Length | 11.4 in [29 cm] | |
| Package Width | 5.7 in [14.5 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 9.4 oz [266 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 10ft Thin USB VGA 2-in-1 KVM Cable | |
| SKU | SVECONUS10 |
| Barcode # | 65030804738 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.2600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001250000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





