- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The SVECONUS15 15 ft 2-in-1 Ultra Thin USB VGA KVM Cable features an ultra-thin design and is constructed of only high quality materials for durability and long-term reliability.
StarTech.com's professional line of 2-in-1 USB KVM switch cables are specifically designed to work with your StarView or Server Remote Control KVM switch, integrating the necessary USB and VGA connections into a single cable - reducing tangles while maintaining excellent performance.
Backed by a StarTech.com lifetime warranty.
Works With the following StarTech.com products:
SVx31DUSBx series KVM Switches
SVx31HD series KVM Switches
RACKCONSxx08/16 series LCD Consoles
CABx31HD series KVM Modules
SV565UTPx series Console Extenders
(SVECONUS15)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Male | |
| 1 - VGA (15 pin, High Density D-Sub) Male | ||
| Connector B | 1 - VGA (15 pin, High Density D-Sub) Male | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 15 ft [4.6 m] | |
| Color | Black | |
| Product Length | 15 ft [4.6 m] | |
| Weight of Product | 12.2 oz [346 g] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 1.1 in [28 mm] | |
| Package Length | 8.7 in [22 cm] | |
| Package Width | 7.9 in [20 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 12.6 oz [356 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 15ft 2-in-1 USB VGA KVM Cable | |
| SKU | SVECONUS15 |
| Barcode # | 65030804745 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





