- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN 2L5302U USB KVM Cable with Audio 1.8M CS-173x CS-175x
The ATEN 2L5302U 6' USB KVM Cable w/Audio for Aten MasterView Max is an all-in-one bonded KVM cable designed to deliver excellent video quality and error-free transmission for your high-resolution applications.
The aluminum shield and an all-in-one bonded structure provide the maximum in quality, performance, and reliability. The custom-designed DB15 connector combines keyboard, mouse, and video connections in one to save the space on the KVM and allows 16 ports in a1U high space. The thin, flexible cable and the oversized thumbscrews make installation quick and easy.
The ATEN 2L5302UFeatures and Benefits:
- ATEN cables are double-shielded to prevent RF Interference even in the most electronically noisy environments.
- ATEN cables use low resistance and low capacitance 24-gauge wire to ensure peak performance.
- VGA cables comply with UL 2919 specifications.
- Keyboard and mouse cables comply with UL 2464 specifications.
(2L-5302U)
Specifications
| Compatible/Used for | System Control |
| Type | KVM Cable |
| Warranty | 2 Years |
| SKU | 2L-5302U |
| Barcode # | 672792151057 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.3800kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 1.800m |
| Shipping Cubic | 0.000720000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





