- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVID4N1USB15 15ft 4-in-1 USB Dual Link DVI-D KVM Switch Cable w/ Audio & Microphone integrates dual link DVI video quality with USB mouse and keyboard, 3.5mm audio out and microphone connections into a single, compact cable.
The four-in-one DVI KVM cable is a cost-effective and convenient solution that's suitable for use with dual link DVI supported USB KVM switches, allowing you to share a USB peripheral set between two computers configured for high definition output.
Backed by a StarTech.com Lifetime Warranty.
Works with: Compatible StarTech.com KVMs can be found under the Accessories section. Aten models (CS1642, CS1644, CS1784, CS1782, CS1762, CS1764) Avocent models (2SVDVI10-001, 4SVDVI10-001, SC4UAD, SC420, SC440, SC540) Belkin models (F1DN102D, F1DN104D, F1DD102L, F1DD104L) Cables to go models (52047, 52048)
(DVID4N1USB15)
| Additional Information |
|
| Compatibility |
StarTech KVM Switches: Aten KVM Switches: Avocent KVM Switches: Belkin KVM Switches: Cables to go KVM Switches: |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 4.57 m |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 7.9 Gbit/s |
| Device Supported | Computer |
| KVM Switch | |
| Microphone | |
| Audio/Video Device | |
| TV | |
| Keyboard/Mouse | |
| Cable Type | DVI/Mini-phone/USB |
| Connector Type on First End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| USB 2.0 Type A - Male | |
| DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male | |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| USB 2.0 Type B - Male | |
| Mini-phone Stereo Audio - Male | |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| 2 x Mini-phone Stereo Audio - Male | |
| 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male | |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| 2 x Mini-phone Stereo Audio - Male | |
| 1 x 4-pin USB 2.0 Type B - Male |
| Weight (Approximate) | 884.5 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Product Type | KVM Cable |
| Manufacturer Part Number | DVID4N1USB15 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | DVID4N1USB15 |
| Product Name | 15ft 4-in-1 USB Dual Link DVI-D KVM Switch Cable w/ Audio & Microphone |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DVID4N1USB15 |
| Barcode # | 65030836623 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.9000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.001200000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





