- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The BRACKET25X2 Dual hard drive mounting bracket kit lets you install two 2.5in SATA hard drives (HDD) or solid state drives (SSD) into a single 3.5in mounting bay -- enabling you to significantly increase the performance of your desktop by adding the speed of a 2.5in SSD.
Maximize the internal mounting space of your computer, by installing two 2.5in hard drives in the same 3.5in bay. The bracket can be used with SATA hard drives and solid states
For a hassle-free installation, the hard drive mounting kit includes all required data and power cabling for both SATA drives. Plus, the bracket can support IDE drives when using our 2.5in to 3.5in IDE Hard Drive cable adapter (IDE4044).
The BRACKET25X2 features solid steel construction, and is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.

(BRACKET25X2)
| Drive Interface | SATA/600 |
| Wireless LAN | No |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of 2.5" Bays | 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Type | Drive Bay Adapter |
| Manufacturer Part Number | BRACKET25X2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Dual 2.5" SATA Hard Drive to 3.5" Bay Mounting Bracket |
| Brand Name | StarTech.com |
| Number of Hard Drives Supported | 2 |
| Number of Hard Drives Installed | No |
| Number of Solid State Drive Supported | 2 |
| Number of Solid State Drive Installed | No |
| Weight (Approximate) | 73.7 g |
| Form Factor | Internal |
| Height | 22.9 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Depth | 116.8 mm |
| Compatible Drive Bay Width | 3.5" |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| SKU | BRACKET25X2 |
| Barcode # | 65030852593 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





