- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The THINTOS15 15 ft Toslink Optical Digital Audio Cable provides clean, accurate sound, with no distortion or signal interference.
The thin construction of this Optical SPDIF cable is perfect for installations in tight spaces. The cable features a polished lens, which helps ensure a reliable signal and high-level digital sound quality.
Backed by our lifetime warranty, this 15ft Optical Audio Cable is constructed for maximum durability, for dependable, long-lasting connections.
(THINTOS15)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - Toslink (SPDIF, Optical) Male | |
| Connector B | 1 - Toslink (SPDIF, Optical) Male | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 15 ft [4.6 m] | |
| Color | Black | |
| Product Height | 0.3 in [0.7 cm] | |
| Product Length | 15 ft [4.6 m] | |
| Product Width | 0.4 in [9.5 mm] | |
| Weight of Product | 1 oz [27.2 g] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.4 in [10 mm] | |
| Package Length | 8.9 in [22.5 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 4.9 in [12.5 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 1 oz [28.2 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 15 ft Toslink Digital Optical SPDIF Audio Cable | |
| SKU | THINTOS15 |
| Barcode # | 65030849623 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001100000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





