- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The MU1MMFS 3.5mm headphone extension cable (1m) features a 3.5mm (1/8” TRS) male audio connector on one end and a 3.5mm (1/8” TRS) female audio connector on the other, making it easy to extend the reach of your headphones between your iPhone®, MP3 player or other mobile audio devices and your stereo system.
To ensure long-lasting performance, this high quality headphone extension cord features molded PVC strain relief at each of the 1/8” TRS connectors , which prevents the cable termination points from bending at sharp angles, in turn reducing the risk of cable damage.
(MU1MMFS)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Connector Plating | Nickel | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - 3.5 mm Mini-Jack (3 Position) Male | |
| Connector B | 1 - 3.5 mm Mini-Jack (3 Position) Female | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 3.3 ft [1 m] | |
| Color | Black | |
| Product Height | 0.3 in [0.7 cm] | |
| Product Length | 3.3 ft [1 m] | |
| Product Width | 0.2 in [6 mm] | |
| Weight of Product | 0.5 oz [14 g] | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.3 in [7 mm] | |
| Package Length | 8.7 in [22 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 5 in [12.8 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 0.7 oz [19 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 1m Slim 3.5mm Stereo Extension Audio Cable | |
| SKU | MU1MMFS |
| Barcode # | 65030847940 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000650000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





