- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
30 ft Premium Stereo Audio Cable RCA - M/M
This 30ft Premium RCA Audio Cable offers high-quality construction to ensure crystal-clear audio for your home theater system or audio applications.
The RCA Audio Cable features gold-plated connectors, a durable yet flexible PVC Jacket for easy installation and excellent strain protection.
Backed by Lifetime Warranty, our Premium 30ft RCA Audio cable is guaranteed to provide long-lasting performance.
(AUDIORCA30)
Physical Characteristics
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Cable Length | 9.14 m |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Home Theater System |
| Audio Device | |
| Features | Strain Resistant |
| Flexible | |
| Cable Type | RCA |
| Connector Type on First End | RCA Stereo Audio - Male |
| Connector Type on Second End | RCA Stereo Audio - Male |
| Connector Plating | Gold |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Connector on First End Details | 2 x RCA Stereo Audio - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x RCA Stereo Audio - Male |
General Information
| Product Type | Audio Cable |
| Manufacturer Part Number | AUDIORCA30 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Premium Audio Cable - 30ft - 2 x RCA, 2 x RCA - Audio Cable External - Black |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | AUDIORCA30 |
| Barcode # | 65030807975 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 1.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.001200000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





