- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ALOGIC 3.5mm Stereo Audio Extension Cable - Male to Female cable is used for to extend a 3.55mm stereo audio connection from an existing 3.55mm cable between a computer, MP3 Players, Mobile Phones, Tablets, other any other devise equipped with 3.5mm jack to a multimedia speaker with a 3.5mm jack.
PRODUCT SPECIFICATION
* Two copper conductors and a drain wire
* Braided shielded to prevent unwanted EMI/RFI interference
* Moulded nickel-plated connectors
* (1) 3.5mm Male Jack to (1) 3.5mm Female Jack
PRODUCT FEATURE
* High quality construction for best quality sound.
* Available in various lengths.
* Warranty: Life Time
* Retail Box Packaging
(AD-EXT-02)
Specifications
| Compatible Size | 3.5mm |
| Product Type | Audio Cable |
| Warranty | Lifetime (product warranty) |
| Colour | Dark Grey |
| Connector Type | 3.5mm Male Jack to 3.5mm Female Jack |
| Features | * High quality construction for best quality sound. * Available in various lengths. * Warranty: Life Time* Retail Box Packaging |
| Length | 2m |
| SKU | AD-EXT-02 |
| Barcode # | 9319866027757 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





