- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 3-foot Slim 3.5mm Stereo Audio Cable is the perfect solution for portable audio devices (iPod®, iPhone®, MP3 Players), featuring a slim connector molding that fits easily into a 3.5mm headphone jack, even if the iPod/iPhone/MP3 player is in a protective case.
Like all StarTech.com cables, this 3-foot 3.5mm Slim Stereo Audio Cable is backed by our Lifetime Warranty, providing guaranteed quality and reliability.
(MU3MMS)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Connector Plating | Gold | |
| Number of Conductors | 2 | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - 3.5 mm Mini-Jack (3 Position) Male | |
| Connector B | 1 - 3.5 mm Mini-Jack (3 Position) Male | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 3 ft [0.9 m] | |
| Cable OD | 0.1 in [3 mm] | |
| Color | Black | |
| Product Height | 0.3 in [0.7 cm] | |
| Product Length | 3 ft [0.9 m] | |
| Product Width | 0.2 in [6.1 mm] | |
| Weight of Product | 0.5 oz [14 g] | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.3 in [7 mm] | |
| Package Length | 8.7 in [22 cm] | |
| Package Width | 5 in [12.8 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 0.7 oz [19 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 3 ft Slim 3.5mm Stereo Audio Cable - M/M | |
| SKU | MU3MMS |
| Barcode # | 65030841252 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.000600000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





