- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 50-pack of M6 mounting screws and cage nuts is convenient to have on hand for installing rack-mountable equipment, such as your server, network or audio/video equipment. Each pack includes a cage nut installation tool to ensure a fast and simple installation of each cage nut. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases.
They are also suitable for new server rack and cabinet setups - perfect for those times when you drop or misplace a nut or two. The bulk package ensures that you have enough available for all your installation needs, when you need them.
Both the server rack screws and the nuts come in an all-black finish for a seamless look.
The CABSCREWM6B is backed by a StarTech.com 2-year warranty.
(CABSCREWM6B)
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Weight (Approximate) | 501.8 g |
| Width | 5.08 mm |
| Depth | 12.70 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Drive Type | Square |
| Head Type | Square |
| Fastener Type | Cage Nut |
| Rack Screw | |
| Maximum Fractional Diameter | 6 mm |
| Maximum Length | 12 mm |
| Fastener Quantity | 50 x Cage Nut |
| 50 x Rack Screw |
| Product Type | Screw |
| Nut | |
| Manufacturer Part Number | CABSCREWM6B |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | M6 x 12mm - Screws and Cage Nuts - 50 Pack, Black |
| Package Type | Bulk |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CABSCREWM6B |
| Barcode # | 65030862080 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000550000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





