- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CMDUCT2U 2U Finger Duct Cable Management Panel mounts to a standard 19" 2 or 4-post rack to help you organize horizontal cabling, through a covered cable duct.
The 2U cable organizer features a removable top cover that makes it easy to add or remove bundled cables quickly. The duct also offers a series of fingers on either side, as well as pass-through holes at the back to help you route your cables where you need them, and reduce cable strain in the process.
Made of high-quality steel and plastic, the cable manager is a durable solution for your server room or wiring closet. For easy installation, this horizontal cable organizer comes complete with M6 screws.
(CMDUCT2U)
| Cable Manager Type | Cable Management Panel |
| Weight (Approximate) | 972 g |
| Length | 482.6 mm |
| Rack Height | 2U |
| Panel Width | 19" |
| Height | 88.9 mm |
| Width | 78.7 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Steel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Type | Cable Routing |
| Manufacturer Part Number | CMDUCT2U |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2U Horizontal Finger Duct Rack Cable Management Panel with Cover |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CMDUCT2U |
| Barcode # | 65030859103 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 1.2900kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.542m |
| Shipping Cubic | 0.007046000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





