- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The C6PANEL24 24-port 110-type Rack Mount Cat 6 Patch Panel is color coded for both T568A and T568B wiring providing the perfect solution for any voice or LAN application.
For hassle-free connections, the patch panel offers straight Cat 6 ports with 110-type termination, making it easy to insert and remove your cables. The 24-port patch panel also offers a quick and easy way to identify your cable runs, with port numbers clearly marked on the back of each RJ45 port, and a writeable/erasable marking surface for each port on the front of the panel for efficient system management.
Durably constructed of only top quality materials, this 24-port Network Patch Panel is backed by StarTech.com’s 2-year warranty.
(C6PANEL24)
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Number of RJ-11 Ports | 24 |
| Total Number of Ports | 24 |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Manufacturer Part Number | C6PANEL24 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 24 Port 1U Rackmount Cat 6 110 Patch Panel |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 581.2 g |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 43.2 mm |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 33 mm |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Compatible Rack Width | 19" |
| Product Color | Black |
| SKU | C6PANEL24 |
| Barcode # | 65030857475 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.6800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.490m |
| Shipping Cubic | 0.002450000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





