Don't pay: $19.00
$18.00
SAVE $1.00 (5%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(65066)
Interfaces/Ports
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Microphone
| Microphone Design | On-cable |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Technical Information
| Cable Length | 120 cm |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 97 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Comfortable |
| Lightweight | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
Physical Characteristics
| Colour | Black |
| Form Factor | Circumaural |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 4 cm |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 65066 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Stereo Headphone Classic - Black |
| Product Line | Classic |
| Brand Name | Verbatim |
| SKU | 65066 |
| Barcode # | 6943760250664 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 1.200m |
| Shipping Cubic | 0.000960000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





