- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 50-pack of M6 mounting screws is convenient to have on hand for installing rack-mountable equipment, such as your server, network or audio/video equipment. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases.
They are also suitable for new server rack and cabinet setups - perfect for those times when you drop or misplace a screw or two. The bulk package ensures that you have enough screws available for all of your installations, when you need them.
The server rack screws come in an all-black finish for a seamless look.
The CABSCREWSM6B is backed by a StarTech.com 2-year warranty.
(CABSCREWSM6B)
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Type | Screw |
| Manufacturer Part Number | CABSCREWSM6B |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | M6 x 12mm - Mounting Screws - 50 Pack, Black |
| Package Type | Bulk |
| Brand Name | StarTech.com |
| Fastener Type | Mounting Screw |
| Maximum Fractional Diameter | 6 mm |
| Maximum Length | 12 mm |
| Fastener Quantity | 50 x Mounting Screw |
| Weight (Approximate) | 289.2 g |
| Height | 2.54 mm |
| Width | 2.54 mm |
| Depth | 12.70 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| SKU | CABSCREWSM6B |
| Barcode # | 65030862233 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.2900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000550000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





