- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The 25SAT35HDD 2.5" to 3.5" hard drive adapter enclosure turns a 2.5" SATA hard drive (HDD) or solid state drive (SSD) into a 3.5" drive.
The adapter enclosure lets you substitute a 3.5" hard drive for a 2.5" SSD/HDD in any application that would typically require a 3.5" drive, such as desktop chassis, backplane, or docking station. The enclosure has the same dimensions as a standard 3.5" hard drive, including mounting points, and SATA connector locations.
With support for drives up to 12.5mm in height, and high-capacity SATA I/II/III drives (tested up to 1TB) this HDD adapter ensures compatibility with virtually any 2.5" SATA hard drive or solid state drive.
The 25SAT35HDD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(25SAT35HDD)
| Wireless LAN | No |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of 2.5" Bays | 1 |
| Host Interface | Serial ATA/600 |
| Drive Interface | SATA/600 |
| Weight (Approximate) | 260 g |
| Form Factor | Internal |
| Height | 35.6 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Depth | 144.8 mm |
| Compatible Drive Bay Width | 3.5" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Aluminium |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Number of Hard Drives Supported | 1 |
| Number of Hard Drives Installed | No |
| Number of Solid State Drive Supported | 1 |
| Number of Solid State Drive Installed | No |
| Product Type | Drive Bay Adapter |
| Manufacturer Part Number | 25SAT35HDD |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2.5" to 3.5" SATA HDD/SSD Enclosure |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | 25SAT35HDD |
| Barcode # | 65030854856 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





