- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This compact M.2 NVMe SSD Enclosure for PCIe SSDs is a highly portable, high-performance data storage solution for your USB-C or Thunderbolt 3 enabled devices.
Unparalleled Performance
Leverage the high speeds of your M.2 NVMe drive, with this external SSD enclosure. It delivers USB 3.1 Gen 2 read/write speeds up to 10Gbps, which is nearly twice the capability of traditional M.2 SATA enclosures and USB 3.1 Gen 1. NVMe allows users to take full advantage of the throughput available to USB 3.1 Gen 2, which would not be possible with a SATA drive.

This fan-less aluminum enclosure features ventilation holes for maximum heat dissipation, ensuring your drive operates noiselessly at an optimal temperature to preserve performance.

Truly Portable
This slim, pocket-sized enclosure for PCIe based NVMe is specially designed for mobility, with a small form-factor design that fits easily into your laptop bag. Its lightweight, yet durable aluminum housing helps to ensure your drive won't be damaged while you're on the move.

Broad Compatibility
The M.2 NVMe enclosure works with tablets, laptops, desktop computers and hosts that are equipped with USB Type-C and Thunderbolt 3 ports. It's also backward compatible with USB 3.1 Gen 1, making it a convenient solution for the office or other workplace environments.
Additionally, the enclosure supports plug-and-play installation, making it the perfect accessory for professionals on the go.
M2E1BMU31C is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(M2E1BMU31C)
| Hardware | |
| Supported Drive Height(s) | 2230 |
| 2242 | |
| 2260 | |
| 2280 | |
| Indicators | |
| LED Indicators | Power & Activity |
| Packaging Information | |
| Package Height | 35 mm [1.4 in] |
| Package Length | 15.4 cm [6.1 in] |
| Package Width | 10.6 cm [4.2 in] |
| Shipping (Package) Weight | 0.2 kg [0.3 lb] |
| Performance | |
| 4Kn Support | Yes |
| General Specifications | Not compatible with M.2 SATA or AHCI based SSDs |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 Gbps |
| MTBF | 233,398 Hours |
| TRIM Support | Yes |
| Type and Rate | NVMe (PCIe Gen 3) |
| USB 3.1 Gen 2 - 10 Gbit/s | |
| UASP Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Enclosure Type | Aluminum and Plastic |
| Product Height | 1.3 cm [0.5 in] |
| Product Length | 10.8 cm [4.3 in] |
| Product Width | 40 mm [1.6 in] |
| Weight of Product | 65 g [2.3 oz] |
| Power | |
| Power Source | USB-Powered |
| Prominence | |
| Description CDW 75 - 1st Line | StarTech.com M.2 NVMe SSD Enclosure for PCIe SSDs - USB 3.1 Gen 2 Type-C |
| Software | |
| OS Compatibility | OS independent; No software or drivers required |
| Special Notes / Requirements | |
| Note | Windows 7 and earlier Windows versions do not support TRIM with USB storage devices. |
| What's in the Box | |
| Included in Package | Drive Enclosure |
| Quick-Start Guide | |
| Screwdriver | |
| Set of M.2 Mounting Hardware (Installed) | |
| USB-C to USB-C Cable (50 cm) | |
| Hardware | |
| Number of Drives | 1 |
| Interface | USB 3.1 Gen 2 |
| Drive Size | 22 mm - M.2 NVMe |
| Drive Installation | Fixed |
| Compatible Drive Types | M.2 (PCIe, NVMe, M-Key, NGFF) |
| Chipset ID | ASMedia - ASM2362 |
| Bus Type | USB 3.1 Gen 2 |
| Environmental | |
| Storage Temperature | -10°C to 65°C (14°F to 149°F) |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Humidity | Operation Humidity: 10% ~ 90% RH
Storage Humidity: 5% ~ 95% RH |
| Connector(s) | |
| Host Connectors | USB 3.1 USB Type C (10 pin, Gen 2, 10 Gbps) Female |
| M.2 (PCIe, M-Key, NVMe, NGFF) | |
| SKU | M2E1BMU31C |
| Barcode # | 65030875691 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.156m |
| Shipping Cubic | 0.000686000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





