- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CMBRUSH1U Brush Strip Cable Management Panel mounts to a standard 19" 2 or 4-post rack to organize cables while keeping dust and dirt out of the rack.
Constructed of high-quality steel with high-density nylon bristles, the 1U brush plate creates a clean looking point of entry and offers cable separation for simple cable organization. The brush panel also promotes proper airflow through the rack by closing off open spaces between equipment.
For easy installation, this cable organizer comes complete with 2 sets of rack screws (10/32 and 12/24).
(CMBRUSH1U)
Product Information
| Cable Manager Type | Cable Management Panel |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 421.2 g |
| Length | 482.6 mm |
| Rack Height | 1U |
| Panel Width | 19" |
| Height | 43.2 mm |
| Width | 17.8 mm |
| Depth | 20.3 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
General Information
| Product Type | Cable Routing |
| Manufacturer Part Number | CMBRUSH1U |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1U Brush Strip Horizontal Server Rack Cable Management Panel |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CMBRUSH1U |
| Barcode # | 65030852845 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.5100kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.490m |
| Shipping Cubic | 0.002450000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





