- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The UNISLDSHF19 19in Vented Adjustable Mounting Depth Sliding Server Rack Cabinet Shelf offers a simple way to install non rack mountable equipment into a server cabinet or open server rack.
Offering a weight capacity of up to 50 lbs (22.7 kg), the sliding rack shelf features a ventilated, cold-rolled steel shelf on two locking adjustable rails which allow the shelf to be installed into cabinets or racks with mounting depths from 20in (510mm) to 30in (744mm). The locking feature locks the shelf 3/4 of the way out, preventing the shelf from accidentally falling out of the rack or sliding back in before maintenance is complete.
(UNISLDSHF19)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Airflow Rate | Vented | |
| Cable Management | No | |
| Frame Type | Steel | |
| Industry Standards | EIA RS310-C | |
| U Height | 2U | |
| Performance | ||
| Weight Capacity (Stationary) | 50.1 lb [22.7 kg] | |
| Physical Characteristics | ||
| Color | Black | |
| Maximum Mounting Depth | 29.3 in [744 mm] | |
| Minimum Mounting Depth | 20.1 in [510 mm] | |
| Weight of Product | 14.1 lb [6.4 kg] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 5.4 in [13.8 cm] | |
| Package Length | 26.8 in [68 cm] | |
| Package Width | 20.7 in [52.7 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 18.5 lb [8.4 kg] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - Sliding Shelf | |
| 8 - M6 Screws | ||
| 8 - M6 Cage Nuts | ||
| SKU | UNISLDSHF19 |
| Barcode # | 65030837859 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 8.2000kg |
| Shipping Width | 0.520m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.670m |
| Shipping Cubic | 0.045292000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





