- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Store your server, network and telecommunications equipment in this sturdy 42U rack. With a 2-post design, the rack saves floor space and its dual-post, open-depth design makes it broadly compatible with longer equipment.
Maximum portability
The 2-post rack features four swiveling casters, so you can easily move it around in your server room, office or studio. It’s easy to reposition or relocate the rack in order to connect your rack-mounted equipment to other devices throughout your workspace.
High durability
The durable dual-post server rack is made of heavy-gauge steel, instead of aluminum, to ensure a stable installation platform. The rack supports a static loading capacity of up to 600 lb. (272 kg), and it’s compliant with several industry rack standards (EIA/ECA-310, IEC 60297, DIN 41494), to provide a stable platform that eliminates the need for concrete mounting kits.
Wide compatibility
You can easily mount your ANSI/EIA RS-310-D compliant network equipment to the rack without using additional hardware. It features square mounting holes on the frame and a universal design that's compatible with most rack equipment.
The 2POSTRACK42 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(2POSTRACK42)
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Weight (Approximate) | 23.60 kg |
| Length | 599.4 mm |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 42U |
| Height | 2080.3 mm |
| Width | 596.9 mm |
| Maximum Weight Capacity | 300.22 kg |
| Static/Stationary Weight Capacity | 300 kg |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | LAN Switch |
| Patch Panel | |
| Server |
| Product Type | Rack Frame |
| Manufacturer Part Number | 2POSTRACK42 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | 2POSTRACK42 |
| Product Name | 2-Post Server Rack With Casters - 42U |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | 2POSTRACK42 |
| Barcode # | 65030862073 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 29.0000kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 2.050m |
| Shipping Cubic | 0.086100000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





