- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 10-pack of 1U blanking panels can help you to improve the appearance and airflow of your EIA-310 compliant 19 in. server rack.
Professional look
These blank rack panels create a clean and professional look by covering empty rack spaces and visible cables, for a more organized server room.
Tool-less installation
For fast and easy installation, these rack blanks feature a tool-less design that latches onto a standard 19 in. server rack (with square mounting holes) saving you time and hassle.
Improve airflow
The filler panels feature a solid design that helps guide airflow down the back of your rack-mounted equipment, rather than through unused units of rack space. This helps expel any operating heat from your rack-mounted equipment, to keep it running at optimal temperatures.
Each of the blanking panels that are included with BLANKP10 is backed by a 5-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
(BLANKP10)
| Compatibility | 1U panels mount to any EIA-310 compliant 19 in. server rack |
| Product Type | Blanking Panel |
| Manufacturer Part Number | BLANKP10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 10 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1U Blanking Panels - Tool Less Blank Rack Panels - 10 Pack |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 104.9 g |
| Height | 30.5 mm |
| Width | 43.2 mm |
| Depth | 482.6 mm |
| Compatible Rack Height | 1U |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| SKU | BLANKP10 |
| Barcode # | 65030870443 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.510m |
| Shipping Cubic | 0.013260000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





