- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The HDDCASE25BK 2.5-inch Anti-Static Hard Drive Protector Cases provide convenience and safety for almost any bare 2.5-inch SATA or IDE Hard Drives (HDD) or Solid State Drives (SSD).
Constructed from a rugged anti-static rated plastic, these cases resist electrostatic build up and discharge, keeping sensitive equipment from harm - ideal for preventing accidental electrostatic discharges (ESD) in any environment where bare hard drives are handled, and also for technicians and travelers who don't require a full enclosure.
The protective cases feature a convenient access door for the drive connector, enabling you to access data contents without having to remove the HDD from the case.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(HDDCASE25BK)
| SKU | HDDCASE25BK |
| Barcode # | 65030843959 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1100kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.001800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





