- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The HSB4SATSASBA Removable 4-drive Backplane makes inserting and removing drives fast and easy, by turning three 5.25" bays into a hot-swappable interface for up to four 3.5” SATA or SAS hard drives (HDD).
For added versatility, the hot swap bay can interface with SATA I/II/III and SAS I/II hard drives -- an ideal solution for enterprise system applications.
For a quick and secure method of installing and removing drives, the backplane features ejection levers and a key-lock design. To help prevent drive failure, the bay provides drive cooling with a built-in fan and excellent heat dissipation with a vented aluminum enclosure.
The HSB4SATSASBA is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(HSB4SATSASBA)
| Hardware | |
| Front Door Key Lock | Yes |
| Interface | SAS |
| SATA | |
| Number of Drives | 4 |
| Number of internal 3.5 inch bays | 4 |
| Indicators | |
| LED Indicators | Drive 1 Activity LED |
| Drive 2 Activity LED | |
| Drive 3 Activity LED | |
| Drive 4 Activity LED | |
| Power LED | |
| Packaging Information | |
| Package Height | 18 cm [7.1 in] |
| Package Length | 16.4 cm [6.5 in] |
| Package Width | 25.4 cm [10 in] |
| Shipping (Package) Weight | 1.6 kg [3.5 lb] |
| Performance | |
| Max Drive Capacity | Currently tested with up to 6TB 7200 RPM hard drives |
| Maximum Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Physical Characteristics | |
| Product Height | 12.6 cm [5 in] |
| Product Length | 19.7 cm [7.8 in] |
| Product Width | 14.6 cm [5.7 in] |
| Weight of Product | 1.3 kg [2.8 lb] |
| Software | |
| OS Compatibility | OS independent; No software or drivers required |
| Special Notes / Requirements | |
| System and Cable Requirements | Flammability rating: UL94 - V0 |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 4 Drive Trayless 3.5in SATA/SAS Mobile Rack |
| Drive bay keys | |
| Installation screws | |
| Instruction manual | |
| SATA cables | |
| Hardware | |
| Fans | 70 mm |
| Fan(s) | Yes |
| Fan Bearing Type | Sleeve Bearing |
| Drive Size | 3.5in |
| Drive Installation | Removable |
| Compatible Drive Types | SAS & SATA |
| Environmental | |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 122°F) |
| Operating Temperature | 0°C to 55°C (23°F to 95°F) |
| Humidity | 5%~85% RH |
| Connector(s) | |
| Host Connectors | SATA Power (15 pin) Receptacle |
| SATA (7 pin, Data) Receptacle | |
| Drive Connectors | SFF-8482 (29 pin, Data & Power, Internal SAS) Receptacle |
| SKU | HSB4SATSASBA |
| Barcode # | 65030859547 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 1.5800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001250000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





