- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 50-pack of 10-32 server rack screws and clip nuts are perfect to have on hand for installing rack-mount hardware, such as your server, network or audio/video equipment. The design of the clip nuts makes for easy slide-on installation.
The bulk package of clip nuts and screws ensures that you have enough screws and nuts available for all of your installations when you need them.
The CLPSCRW1032 rack or network mounting screws are backed by a StarTech.com 2-year warranty.
(CLPSCRW1032)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 385.6 g |
| Height | 5.08 mm |
| Width | 5.08 mm |
| Depth | 17.78 mm |
General Information
| Product Type | Nut |
| Screw | |
| Manufacturer Part Number | CLPSCRW1032 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Server Rack Screws and Clip Nuts |
| Package Type | Bulk |
| Brand Name | StarTech.com |
Product Information
| Features | Nickel Plated |
| Rust Resistant | |
| Fastener Type | Clip Nut |
| Rack Screw | |
| Threads Per Inch (TPI) | 32 |
| Maximum Notational Diameter | 10 |
| Maximum Length | 19.05 mm |
| Fastener Quantity | 50 x Clip Nut |
| 50 x Rack Screw |
| SKU | CLPSCRW1032 |
| Barcode # | 65030872768 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.3900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





