- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ADJSHELFHDV 1U 4-Post Adjustable Heavy Duty Vented Rack Mount Shelf lets you add a high-capacity, adjustable 1U shelf to virtually any standard 19-inch 4-post server rack or cabinet.
This heavy duty rackmount shelf can be adjusted from 19.5in to 38in (mounting depth) to fit your rack, while the vented design improves air flow and help to lower temperatures in the rack. Constructed using 1.2mm SPCC commercial grade cold-rolled steel, providing the ability to hold up to 150kg (330lbs) of equipment - a durable solution for storing large, non-rackmount pieces of equipment, heavy tools or peripherals in your rack or cabinet.
The ADJSHELFHDV is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
(ADJSHELFHDV)
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Type | Rack Shelf |
| Manufacturer Part Number | ADJSHELFHDV |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Rack Shelf |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 5.26 kg |
| Length | 701 mm |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 1U |
| Height | 43.2 mm |
| Width | 449.6 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 113.40 kg |
| Rack Depth | 972.82 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | SPCC |
| SKU | ADJSHELFHDV |
| Barcode # | 65030848152 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 6.8000kg |
| Shipping Width | 0.530m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.770m |
| Shipping Cubic | 0.036729000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





