- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This TX3 Fan Power Splitter Cable lets you connect two 3-pin (TX3) fans to a single power supply connector, allowing you to optimize your cooling capability without having to upgrade the power supply.
Providing a flexible way to position computer case fans as needed, the TX3 Fan Power Splitter cable offers a connection length of 1ft, eliminating the need to strain the connection from the computer power supply in order to reach the fan power connection.
This high quality splitter cable is constructed of high quality materials to ensure long lasting performance, and is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(TX3SPLIT12)
StarTech Splitter cable - TX3 fan power - 12in - Connect two 3-pin (TX3) fans to a single power supply connector
| SKU | TX3SPLIT12 |
| Barcode # | 65030833714 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





