- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The FAN4EXT12 12-inch 4-Pin Fan Power Extension Cable lets you extend the power connection between a computer power supply and a 4-pin fan by up to 1ft, enabling you to conveniently install the fan where needed in the computer case, without having to stretch or strain the connection.
This 4-pin to 4-pin fan extension cable is backed by StarTech.com’s lifetime warranty.
(FAN4EXT12)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | Power Extension Cord |
| Manufacturer Part Number | FAN4EXT12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 12in 4 Pin Fan Power Extension Cable |
| Brand Name | StarTech.com |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.7 g |
| Cord Length | 30.48 cm |
Technical Information
| Device Supported | CPU Fan |
| First End Connector Type | Molex |
| First End Connector Detail | 1 x 4-pin Molex Male |
| Second End Connector Type | Molex |
| Second End Connector Detail | 1 x 4-pin Molex Female |
| SKU | FAN4EXT12 |
| Barcode # | 65030843706 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





