×
(AP9870)
Specifications - AP9870
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Power cord |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Cable length | 2.4 m |
| Number of cables | 1 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 38 mm |
| Width | 76 mm |
| Depth | 203 mm |
| Net weight | 0.23 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Input
| Network frequency | 50/60 Hz |
| permissible voltage | 90…250 V |
| Max line current | 10 A |
| Input current limits | 10 A |
Output
| Max current draw | 10 A |
| Number of power socket outlets | 1 IEC 60320 C13 |
| Protection type | Without circuit breaker |
Conformance
| Product certifications | CSA UL listed VDE |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.100 cm |
| Package 1 Width | 10.200 cm |
| Package 1 Length | 20.300 cm |
| Package 1 Weight | 295.000 g |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 30 cm |
| Package 2 Width | 30 cm |
| Package 2 Length | 40 cm |
| Package 2 Weight | 3.370 kg |
| Unit Type of Package 3 | P12 |
| Number of Units in Package 3 | 80 |
| Package 3 Height | 45.000 cm |
| Package 3 Width | 80.000 cm |
| Package 3 Length | 120.000 cm |
| Package 3 Weight | 38.960 kg |
| SKU |
AP9870 |
| Barcode # |
9341756013564 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
0.3600kg |
| Shipping Width |
0.110m |
| Shipping Height |
0.060m |
| Shipping Length |
0.230m |
| Shipping Cubic |
0.001518000m3 |
Manufacturer Contact Info: http://www.apc.com/, 1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review