Don't pay: $1,113.64
$953.00
SAVE $160.64 (14%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Rack PDU, Metered, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
SKU: AP7850B | Brand: APC Brand
Key Features
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Features 16 IEC 60320 C13 outlets for extensive power distribution
- Vertical mounting to save valuable rack space
- Supports up to 10A, 230V power distribution, ensuring reliable power delivery
- Includes a cord retention bracket and toolless mounting kit for quick setup
Description
It is a metered rack PDU designed for Zero U vertical mounting.
It supports a maximum current of 10A and operates at 230V.
The PDU features 16 IEC 60320 C13 outlets and a 10-foot power cord with an IEC 60320 C14 input plug.
It includes a cord retention bracket, installation guide, and rack mounting brackets.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
×
(AP7850B)
Specifications - AP7850B
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Metered |
| Cord length | 3 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Cord retention bracket(s) Installation guide Rack mounting brackets Toolless mounting kit |
Complementary
| Input Voltage | 200 V 208 V 230 V |
| Height | 1245 mm |
| Width | 56 mm |
| Output Voltage | 230 V |
| Depth | 44 mm |
| Net weight | 3.07 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60320 C14 |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 0U |
| Mounting position | Vertical |
| permissible voltage | 200…250 V |
| Max line current | 10 A |
| Load capacity | 2300 VA |
| Network frequency | 47...63 Hz |
| Outlet type and quantity | 16 IEC 60320 C13 |
Environment
| Product certifications | CE GOST VDE |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 213.4 cm |
| Package 1 Width | 32.3 cm |
| Package 1 Length | 38.7 cm |
| Package 1 Weight | 3.98 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP7850B |
| Barcode # | 731304331537 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 6.4000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






