Don't pay: $644.00
$554.00
SAVE $90.00 (14%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
_x000D_
The PE4104G features the remote power control function, allowing you to control devices attached to the PDU at the PDU device level from practically any location via a TCP/IP connection. The power sequence design eliminates the risks for a power inrush to guarantee reliable operation and protects the overall system health. With the support for eco DC software, it provides an easy method for managing multiple devices, offering an intuitive and user-friendly Graphical User Interface that allows you to configure a PDU device and reboot the device in case any equipment lock-up occurs. The administrators can switch on/off or set a delay time for each power outlet or individual power outlets group whenever, wherever._x000D_
_x000D_
The PE4104G boasts a slim, compact form factor and supports desk mount as well as rack mount, ensuring easy installation in confined spaces. It is a smart power control box tailored for hospitality or retail applications, such as digital signages and video walls, for edge computing devices, including routers, servers and cameras, or for any data center environments where there is no need to keep the servers powered on at all times._x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_(PE4104G-AT-G)
| Electrical | |
| Nominal Input Voltage | 100 – 240 VAC |
| Maximum Input Current | 10A Max |
| Input Frequency | 50-60 Hz |
| Input Connection | IEC C14 |
| Input Power | 2400VA(Max) |
| Outlet Type | (4) IEC 320 C13 |
| Nominal Output Voltage | 100 – 240 VAC |
| Maximum Output Current (Outlet) | 10A(Max) |
| Maximum Output Current (Bank) | 10A(Max) |
| Maximum Output Current (Total) | 10A(Max) |
| Breakers | Yes(UL1077) |
| Metering | No |
| Outlet Switching | Yes |
| Power Consumption | AC110V:3.1W:20BTU AC220V:3.5W:22BTU |
| Physical Properties | |
| Dimensions (L x W x H) | 20.00 x 12.81 x 4.40 cm (7.87 x 5.04 x 1.73 in.) |
| Weight | 0.90 kg ( 1.98 lb ) |
| Power Cord Length | 3m |
| Environmental | |
| Temperature (Operating / Storage) | 0 – 50? / -20 – 60? |
| Humidity (Operating & Storage) | 0 – 80% RH, Non-Condensing |
| Compliance | |
| EMC Verification | CE-EMC |
| Safety Verification | CE-LVD |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | PE4104G-AT-G |
| Barcode # | 4710469340086 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.6100kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





