- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Rack PDU 9000 Switched, ZeroU, 32A, 230V, (21) C13 & (3) C19
SKU: APDU9953 | Brand: APC Brand
Key Features
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- It can handle a maximum current capacity of 32A, making it suitable for various applications
- It features 21 IEC C13 outlets and 3 IEC C19 outlets, providing ample connectivity options
- Designed for ZeroU mounting, it saves valuable rack space and allows for efficient cable management
- Supports remote monitoring and control, enabling users to manage power distribution from a distance
Description
It is a switched rack PDU with a maximum current capacity of 32A and an input voltage of 200-240V.
It features 21 IEC 60320 C13 outlets and 3 IEC 60320 C19 outlets, connected via an IEC 60309 32A 2P +E input connection.
The PDU has a ZeroU form factor and a cord length of 10 feet (3.05 meters).
It supports remote monitoring and user-defined alarms, with outlet-level on or off switching capabilities.
The unit is UL Listed and CSA certified, ensuring high safety and performance standards.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Cables
AP8712R
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20 (90 Degree), 0.6m
AP8712S
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 0.6m
AP8714R
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20 (90 Degree), 1.2m
AP8714S
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 1.2m
AP8716R
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20 (90 Degree), 1.8m
AP8716S
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 1.8m
AP8760
Power Cord, Locking C19 to C20, 3.0m
AP8706S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m
AP8706R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.8m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
Mounting Bracket
(APDU9953)
Specifications - APDU9953
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Switched |
| Cord length | 3 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets Safety guide |
Complementary
| Input Voltage | 200...240 V |
| Height | 1829 mm |
| Width | 56 mm |
| Output Voltage | 200...240 V |
| Depth | 46 mm |
| Net weight | 7.34 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60309 32 A 2P + E |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| Rack units | 0U |
| USB compatible | No |
| Mounting position | Vertical |
| Communication port protocol | SNMP Redfish |
| permissible voltage | 220…240 V |
| Max line current | 32 A |
| Input current limits | 32 A |
| Load capacity | 7400 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 21 IEC 60320 C13 3 IEC 60320 C19 |
| Communication network type | 10/100/1000BASE-T |
Environment
| Product certifications | VDE EAC RCM |
| Standards | EN 55022 class A EN 55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 |
| Ambient air temperature for operation | -5…60 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 204 cm |
| Package 1 Width | 12.4 cm |
| Package 1 Length | 16.5 cm |
| Package 1 Weight | 9.95 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 36 |
| SKU | APDU9953 |
| Barcode # | 731304356271 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 9.2600kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






