- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 1.8m
SKU: AP8716S | Brand: APC Brand
Key Features
- Locking IEC receptacle to reduce risk of accidental disconnections
- Universal fit in any IEC receptacles
- Output jumpers in multiple lengths and configurations
- Exclusive locking feature for APC AP8000 range of Rack PDUs
- Multi region approved with regional input sockets
Description
AP8716S is NetShelter range of Power Cord ensuring reliable power delivery and secure connections for your Rack PDUs and servers.
This locking IEC power cord comes in cable length 6ft (1.8m), IEC 60320 C20 as input and IEC 60320 C19 as output receptacle.
Free up space and secure power cords between rack-mount PDUs and attached IT equipment with this exclusive easy-to-use cord retention method.
While these cords will fit into any standard IEC receptacle or power inlet; the "locking" feature is enabled only when used with APC AP8000 series Rack PDUs or IT equipment with built-in locking receptacles.
These locking connectors reduce the probability of accidentally disconnecting cords and dropping loads.
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
PDU
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6120A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (7) C13,...
AP7552
Rack PDU,Basic, Zero U, 16A, 230V, (20) C13 & (4) C19 , IEC ...
AP7821B
Rack PDU, Metered, 1U, 16A, 208/230V, (8) C13
AP7921B
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 3.7kW 230V 16A or...
AP8459WW
Rack PDU 2G, Metered-by-Outlet, ZeroU, 16A, 100-240V, (21) C...
AP8659
APC NetShelter Metered-by-Outlet with Switching Rack PDU, 2G...
AP8702R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14 (90 Degree), 0.6m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
AP8702S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Red
AP8702S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
(AP8716S)
Specifications - AP8716S
Overview
| Presentation | Free up space and secure power cords between rack-mount PDUs and attached IT equipment with this exclusive easy-to-use cord retention method. While these cords will fit into any standard IEC receptacle or power inlet; the "locking" feature is enabled only when used with APC AP8000 series Rack PDUs or IT equipment with built-in locking receptacles. These locking connectors reduce the probability of accidentally disconnecting cords and dropping loads. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Power cord |
| Input Connection Type | IEC 60320 C20 |
| Cable length | 1.82 mm |
| Number of cables | 6 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 300 mm |
| Width | 80 mm |
| Depth | 70 mm |
| Net weight | 2.16 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Input
| Max line current | 16 A |
| Input current limits | 16 A |
Output
| Max current draw | 16 A |
| Number of power socket outlets | 1 IEC 60320 C19 |
| Power cable length | 1.8 m |
Conformance
| Product certifications | CCC CSA PSE UL listed VDE |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…75 °C |
| Relative humidity | 20…80 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…75 °C |
| Storage Relative Humidity | 20…80 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 30 cm |
| Package 1 Width | 8 cm |
| Package 1 Length | 7 cm |
| Package 1 Weight | 2.16 kg |
| SCC14 | 10731304279720 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP8716S |
| Barcode # | 731304279723 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 2.1400kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






