×
(AP8706S-WWX340)
Specifications - AP8706S-WWX340
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Power cord |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Cable length | 1.82 mm |
Physical
| Colour | Red |
| Height | 240 mm |
| Width | 75 mm |
| Depth | 55 mm |
| Net weight | 1.35 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Input
| Max line current | 10 A |
| Input current limits | 10 A |
Output
| Max current draw | 10 A |
| Number of power socket outlets | 1 IEC 60320 C13 |
| Power cable length | 1.8 m |
Conformance
| Product certifications | CCC PSE VDE |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…70 °C |
| Relative humidity | 20…80 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…75 °C |
| Storage Relative Humidity | 20…80 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 24 cm |
| Package 1 Width | 5.5 cm |
| Package 1 Length | 7.5 cm |
| Package 1 Weight | 1.35 kg |
| SKU |
AP8706S-WWX340 |
| Barcode # |
731304327363 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
1.3500kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review