- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The PYO2LP4LSATA LP4 Molex to Dual Latching SATA power splitter cable features two Serial ATA female power connectors and one LP4 male connector - a reliable solution that enables you to power two SATA drives using a single LP4 connection to the computer power supply.
This durable LP4 to SATA Y cable adapter is 12 inches in length, giving you enough cable slack to position drives as needed within the computer case, while saving the cost and hassle of upgrading a power supply for compatibility with Serial ATA drives.
Expertly designed and constructed of top quality materials, the 4-pin Molex to SATA Splitter Power cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(PYO2LP4LSATA)
| Physical Characteristics | |
| Weight of Product | 28 g [1 oz] |
| Wire Gauge | 20 AWG |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 12in LP4 to 2x Latching SATA Power Y Cable Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Product Length | 304.8 mm [12 in] |
| Cable Length | 304.8 mm [12 in] |
| Packaging Information | |
| Shipping (Package) Weight | 32 g [1.1 oz] |
| Package Width | 12 cm [4.7 in] |
| Package Quantity | 1 |
| Package Length | 15.8 cm [6.2 in] |
| Package Height | 10 mm [0.4 in] |
| Environmental | |
| Storage Temperature | -25°C to 80°C (-13°F to 176°F) |
| Operating Temperature | -25°C to 80°C (-13°F to 176°F) |
| Humidity | 45?65% |
| Connector(s) | |
| Connector B | SATA Power (15 pin) Receptacle Latching |
| Connector A | LP4 (4 pin; Large Drive Power) Male |
| SKU | PYO2LP4LSATA |
| Barcode # | 65030848923 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





