- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVIDDMM3M 3m DVI-D Dual Link cable features 2 male DVI (25-pin) connectors and provides a reliable, purely digital connection between your desktop or laptop computer and a DVI-D monitor or projector.
The 3m DVI-D digital monitor cable supports resolutions of up to 2560x1600 and transmission rates of up to 9.9 Gbits/sec and is fully compliant with DVI DDWG standards.
Designed and constructed for maximum durability, this high quality digital video cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(DVIDDMM3M)
Miscellaneous
| Certifications & Standards | CMG Rated |
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 3 m |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Video Device |
| Shielding | Yes |
| Cable Type | DVI |
| Connector Type on First End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 290 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DVIDDMM3M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3m DVI-D Dual Link Cable - M/M |
| Brand Name | StarTech.com |
| Packing | Bagged |
| SKU | DVIDDMM3M |
| Barcode # | 65030844130 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.3900kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.310m |
| Shipping Cubic | 0.000744000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





