- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVIDDMM1 1ft DVI-D Dual Link cable features 2 male DVI (25-pin) connectors and provides a reliable, purely digital connection between your desktop or laptop computer and a DVI-D monitor or projector.
The 1 ft DVI-D digital monitor cable supports resolutions of up to 2560x1600 and transmission rates of up to 9.9 Gbits/sec and is fully compliant with DVI DDWG standards.
Designed and constructed for maximum durability, this high quality digital video cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(DVIDDMM1)
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 30.48 cm |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 9.9 Gbit/s |
| Device Supported | Projector |
| Video Device | |
| Desktop Computer | |
| Notebook | |
| Monitor | |
| Jacket Type | CMG |
| Features | EMI Protection |
| Cable Type | DVI |
| Connector Type on First End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 160 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DVIDDMM1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | DVIDDMM1 |
| Product Name | 1ft DVI-D Dual Link Digital Video Monitor Cable |
| Brand Name | StarTech.com |
| Packing | Bagged |
| SKU | DVIDDMM1 |
| Barcode # | 65030839914 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.1100kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000255000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





