- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C to DVI cable lets you connect your Thunderbolt 3 or USB Type-C enabled device to a DVI computer monitor with just one cable, providing you with a convenient, clutter-free solution.
Astonishing Picture Quality
The USB-C to DVI adapter cable lets you harness the video capabilities that are built into your USB-C connection, to deliver astonishing picture quality at resolutions up to 1920 x 1200.
Plus, the USB-C video cable is backward compatible with 1080p displays, which makes it a great accessory for home, office or other work environments.
Clutter-Free Installation
At 6.6 ft. (2 m) in length, this computer monitor cable delivers a compact connection that eliminates excess adapters and cabling, ensuring a tidy, professional installation. For shorter or longer connections, we also offer a 3.3 ft. (1 m) (CDP2DVIMM1MB) and a 9.8 ft. (3 m) (CDP2DVI3MBNL) USB-C to DVI cable, enabling you to choose the right cable length for your custom installation needs.
Hassle-Free Connection
The reversible USB-C connector allows for an easy and convenient connection. To ensure easy operation and installation, this USB-C to DVI cable works with both Windows and Mac computers and supports easy plug-and-play installation.
CDP2DVIMM2MB is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Note: Your USB-C port must support DisplayPort over USB-C (DP Alt Mode) in order to work with this adapter.
(CDP2DVIMM2MB)
| Weight (Approximate) | 147 g |
| Product Color | Black |
| Cable Length | 2 m |
| Device Supported | Chromebook |
| Workstation | |
| Video Device | |
| Monitor | |
| MacBook | |
| Projector | |
| TV | |
| Features | Reversible |
| Plug & Play | |
| Cable Type | DVI/USB |
| Connector Type on First End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | USB Type C - Male |
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB Type C - Male |
| Product Type | Video/Data Transfer Cable |
| Manufacturer Part Number | CDP2DVIMM2MB |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2m / 6 ft USB-C to DVI Cable - USB 3.1 Type C to DVI - 1920 x 1200 - Black |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CDP2DVIMM2MB |
| Barcode # | 65030865111 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





