- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVIDDMF2M 2m DVI-D Dual Link Extension Cable allows you to extend the connection between your desktop workstation and DVI monitor, or your laptop and projector by up to 2-meters.
The dual link cable supports resolutions of up to 2560x1600 and transmission rates of up to 9.9 Gbits/sec, and is fully compliant with DVI DDWG standards.
This durable DVI male to female cable is designed to provide a high quality digital video experience, and is backed by StarTech.com's lifetime warranty.
(DVIDDMF2M)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 2 m |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Video Device |
| TV | |
| Monitor | |
| Projector | |
| Shielding | Yes |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Type | DVI |
| Connector Type on First End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Female |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 272.2 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DVIDDMF2M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2m DVI-D Dual Link Monitor Extension Cable - M/F |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DVIDDMF2M |
| Barcode # | 65030847513 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.2600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





